Nasze sklepy: Wellness i Spa Kominki Odkurzacze centralne 
   prezenty Prezenty (szczegóły)    bezpieczne zakupy Darmowa dostawa (od 800 zł)     promocje Promocje     bezpieczne zakupy Bezpieczne zakupy  
Jak dobrać piec do sauny?
Jak dobrać piec do sauny?

Jak dobrać piec do sauny?

Wiele osób posiadających lub chcących posiadać saunę zastanawia się jak dobrać piec do sauny. Dobór pieca do sauny nie jest skomplikowany jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które opisujemy poniżej.

Jak dobrać piec do sauny - aspekt 1: moc pieca

Dobierając piec do sauny przede wszystkim musimy dobrać odpowiednio moc pieca do kubatury sauny. Przyjmuje się, że na każdy 1m3 kubatury prawidłowo wykonanej sauny powinien przypadać około 1 kW mocy pieca. Czyli jeśli mamy np. saunę o kubaturze 11 m3 powinniśmy dobrać do niej piec o mocy ok. 11 kW.

Jednak jeśli w saunie mamy jakieś ścianki przeszklone również powinniśmy to uwzględnić. Dodatkowo przyjmuje się ok 1 kW mocy pieca na każdy 1 m2 przeszklenia.

Kolejnym aspektem jest fakt czy jest to sauna zewnętrzna czy wewnętrza. Przy saunach zewnętrznych również trzeba to uwzględnić przy doborze mocy piecyka.

Jak dobrać piec do sauny - aspekt 2: paliwo - typ pieca

Dobierając piec do sauny warto również zwrócić uwagę na typ pieca pod kątem paliwa/zasilania. Na rynku dostępne są piece elektryczne oraz piece na drewno. Oba typy pieców mają swoje zalety i wady.

  • piec elektryczny jest nowocześniejszy i łatwiejszy w eksploatacji - nie potrzeba dokładać drewna i sterujemy nim za pomocą wbudowanego sterownika lub elektronicznego panelu zewnętrznego. Praca pieca jest zautomatyzowana. Wadą tego rozwiązania jest to, że pod saunę musi być doprowadzone zasilanie elektryczne siłowe 400V często trójfazowe (wszystko zależy od konkretnego pieca).
  • piec na drewno - nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania elektrycznego. Więc w szczególności sprawdzi się tam gdzie takiego zasilania nie ma możliwości doprowadzić. Jednak należy pamiętać, że przy piecu na drewno musi być dostępny komin, który odprowadzi spaliny z pieca na zewnątrz.

Jak dobrać piec do sauny - aspekt 3: sterowanie

Dobierając piec do sauny warto również zastanowić się nad preferowanym sterowaniem pracą pieca. Podstawowe pytanie czy chcemy żeby sterowanie było podstawowe czy bardziej zaawansowane. Na rynku są dostępne piece na drewno, piece elektryczne ze sterowaniem manualnym lub piece elektryczne ze sterowaniem elektronicznym za pomocą elektronicznego sterownika. 

Podsumowując, jeśli chcemy dobrać piec do sauny powinniśmy przemyśleć przede wszystkim: moc pieca, jego typ ze względu na zasilanie/paliwo oraz sposób sterowania pracą pieca.

Share This Post :

Submit a Review

* Type Code
prezenty

Prezenty rzeczowe

Powyzej 1200 PLN otrzymasz uzyteczny prezent rzeczowy.(szczegóły)

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Powyzej 800 PLN dostawa 0 zl w kazde miejsce w Polsce.

Rabaty

Rabat 6% na dzien dobry

Zaplac przelewem bankowym (rabat 3%) i zapisz sie na newsletter (rabat 3%).

Mozliwosc negocjacji

Mozliwosc negocjacji

Gdzies jest taniej lub otrzymales lepsza oferte? Skontaktuj sie z nami.

Gwarancja satysfakcji

28 dni na zwrot
28 dni na zwrot

Konsument ma 14 dni na zgłoszenie zwrotu + 14 dni na odesłanie towaru. (Istnieją pewne wyjątki). (Koszt zwrotu ponosi Kupujący). Więcej informacji.

Bezpieczne zakupy
Bezpieczne zakupy

Zakupy u nas są bezpieczne dzięki szyfrowanemu połączeniu i procedurom zapewniającym ochronę danych osobowych.

28 dni na zwrot
Gwarancja terminu wysyłki

Jeśli nie wywiążemy się z terminu wysyłki towaru podanego na stronie produktu zaoferujemy Ci prezent lub dodatkowy rabat! (Obsługa sklepu ustala przedmiot lub wysokość rabatu).

Demo Options

Background only applies for Boxed,Framed, Rounded Layout

-->